top of page

HIPERTEKSTOWY JĘZYK ZNACZNIKÓW HTML

HTML

Podstawy, czyli pierwsza strona WWW w 15 minut...

Tworzenie stron WWW jest zajęciem stosunkowo prostym i bardzo przyjemnym. Podstaw języka XHTML możesz nauczyć się w kilka godzin, a dosłownie po chwili zbudować prostą witrynę. Trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

Aktualnie obowiązującym językiem służącym do tworzenia stron WWW jest język XHTML w wersji 1.1. Zastąpił on dotychczas stosowany język HTML. Oba języki są bardzo podobne do siebie, często oba określa się wciąż słowem HTML. Język XHTML to po prostu nowsza, aktualnie zalecana wersja języka HTML. Nie jest ani trudniejszy ani bardziej skomplikowany niż HTML, choć występuje między nimi kilka różnic, o których możesz przeczytać wosobnym artykule. Ideałem jest gdy zaczniesz się uczyć od razu wersji XHTML 1.1, czyli języka, który ma przyszłość.

Aby wprawnie posługiwać się językiem XHTML niezbędna jest praktyka. Dwie takie same strony można wykonać na bardzo wiele sposobów, więc tylko doświadczony webmaster będzie w stanie stworzyć je lepiej, szybciej, tak aby dobrze prezentowały się w każdej przeglądarce i były proste do modyfikowania. Polecam więc eksperymentowanie, testowanie, sprawdzanie efektów w różnych przeglądarkach i ciągłe podnoszenie swoich umiejętności.

Pierwsza strona

Aby tworzyć strony WWW nie musisz mieć dostępu do Internetu. Wystarczy przeglądarka stron WWW zainstalowana Twoim komputerze, np. Opera, FireFox, Internet Explorer lub inna. Stronę musisz zapisać w zwykłym pliku tekstowym i odpowiednio ją nazwać.

Do pisania stron WWW nadaje się każdy, nawet najbardziej banalny edytor tekstowy - od prostego Notatnika w systemie Windows czy Pico w Unixie, aż do specjalistycznych edytorów XHTML/HTML. Każdy ma swój ulubiony edytor tekstowy, polecam rewelacyjny PSPad (dostępny bezpłatnie).

Dokument zawierający stronę XHTML/HTML powinien mieć rozszerzenie .html lub .htm. Rozszerzenie sugeruje, że jest to strona WWW. Przyjęło się, że główna strona serwisu ma zwykle nazwę index.html (czasem może się jednak nazywać inaczej, np. default.html). Pozostałe strony, do których można dotrzeć z index.html mogą mieć dowolne nazwy. Niech będą one jednak czytelne i niezbyt długie.

W nazwach stron ważna jest wielkość liter - najlepiej stosuj tylko małe litery, koniecznie bez polskich znaków. Strona Kontakt.html nie jest tą samą stroną co kontakt.html (zwróć uwagę na wielkość pierwszej litery K). Nie powinno się też używać polskich znaków w nazwach stron. Uważaj też na znaki specjalne (np. %^#$@). Nie stosuj też spacji (odstępów). Lepiej dać nazwę: pokarm-dla-zolwia.html niż pokarm dla żółwia.html.

Każda strona ma pewne elementy wspólne. Musisz poinformować przeglądarkę, że ma do czynienia z językiem XHTML, a nie zwykłym tekstem. W dodatku napisanym z polskimi znakami w standardzie ISO-8859-2. Warto też nadać stronie tytuł.

Język XHTML 1.1 używany jest w jednej, ścisłej postaci. Poprzednie wersje języka (XHTML 1.0, HTML 4.01 i HTML 4.0) były używane w trzech odmianach. Wersja Strict (ścisła) nie pozwalała na stosowanie poleceń wycofanych lub nietypowych. Wersja Transitional (przejściowa) dopuszczała stosowanie obowiązujących oraz niezalecanych poleceń. Wersja Frameset (ramkowa) dopuszczała stosowanie ramek, które w standardzie XHTML 1.1 nie występują.

 

bottom of page